پیرمرد دلگیر است

 

پیرمردﹾ نقاش عجیبی‌ست. نقاشی‌هاش به شدت جسورند و پیش‌رُو. حرف اضافه‌ای نمی‌زنند. همان چیزی هستند که باید باشند. طراحی‌ها هم آن‌قدر ناب و خاص هستند که برای ساعت‌ها، فکرت را به خودشان مشغول کند.

 

پیرمرد برای بیان حرف‌هاش ابایی ندارد. در رک‌گویی و صریح‌الهجه بودن هم صاحب ید طولا‌ست. عاشق موسیقی کلاسیک؛ باخ، بتهون، شوپن، موتسارات، ویوالدی و... می‌گوید: «اصلن بنا بود بروم سراغ موسیقی، من عاشق ویولن بودم، پدرم مانع شد» و بعد طوری که انگار آرشه در دست دارد، آن را روی ویولن خیالی‌اش می‌کشد و رقص دستان را با موسیقی‌ای که در فضا طنین‌انداز شده همراه می‌کند.

پیرمرد نقاش عجیبی‌ست. نقاشی‌هاش به شدت جسورند و پیش‌رُو. حرف اضافه‌ای نمی‌زنند. همان چیزی هستند که باید باشند. طراحی‌ها هم آن‌قدر ناب و خاص هستند که برای ساعت‌ها، فکرت را به خودشان مشغول کند.

از کتاب "چهارده گفتار" و جفاهایی که بر آن رفته می‌گوید. از بدقولی‌ها، از دروغ‌ها، از بی‌اخلاقی‌هایی که آزارش می‌دهند. از اینکه خاک اینجا برای هنر و هنرپروری مستعد نیست.

با هم موسیقی گوش می‌دهیم، به مجسمه‌هایی که در گوشه‌گوشه‌ی خانه جا خوش کرده‌اند نگاه می‌کنیم، چای می‌خوریم با شیرینی و گپ می‌زنیم.

 

بعد از تحریر: گفتگوی مفصلی داشتم با استاد محسن وزیری‌مقدم که در فرصتی مناسب و در جایی مناسب منتشر خواهد شد.

عکس: در کارگاه استاد شهباز سلمانی و توسط یکی از شاگردان ایشان ثبت شده، خرداد 92

 

/ 3 نظر / 27 بازدید
محدثه

جالب و زیبا بود به من هم سر بزن

اکبر

توی دنیای هنر آدم های کمی بودند که تونستن کارهای عمیق تئوریک انجام بدن. بی شک یکی از اونها استاد وزیری مقدم بودن. ایشون به واسطه تسری فعالیت های تئوریکشون توی دانشگاه ها و آموزشگاه ها، سالهای سال خواهند موند. چه پست چسبناکی بود. خوشم اومد

آیلین

پیرمرد ؛ استاد ؛ روزی به روزگاری مردی بوده بسی خوش تیپ . هنوز هم از خط قامتش هویداست.. درست به همون جذبه و خوش استیلی دوستمون رضا فضل الله نژاد. ارادت آقا !