وداعِ احسان نراقی

 

هر آن آماده‌ام که با دنیا خداحافظی کنم، چرا که ترس از مرگ برای انسانی است که هنوز به هدف‌هایش نرسیده و از سعادت و لذت محروم بوده است. من چنین وضعی ندارم. من به اغلب هدف‌هایم رسیده‌ام. هم زندگی را شناختم، هم زندان رفتم، هم آزادی را دیدم، بنابراین هیچ وحشتی از مرگ ندارم.

 

"هر آن آماده‌ام که با دنیا خداحافظی کنم، چرا که ترس از مرگ برای انسانی است که هنوز به هدف‌هایش نرسیده و از سعادت و لذت محروم بوده است. من چنین وضعی ندارم. من به اغلب هدف‌هایم رسیده‌ام. هم زندگی را شناختم، هم زندان رفتم، هم آزادی را دیدم، بنابراین هیچ وحشتی از مرگ ندارم." [احسان نراقی]

 

احسان نراقی (۱۳۰۵- ۱۳۹۱) نویسنده و جامعه‌شناس ایرانی و تنها فرد ایرانی است که سمت معاونت در یونسکو را بر عهده داشته ‌است. او از نوادگان ملا احمد نراقی و ملامهدی فاضل نراقی بود. نراقی در روز ۱۲ آذر سال ۱۳۹۱ به علت کهولت سن در منزلش در تهران درگذشت.

نراقی تحصیلات مقدماتی را تا کلاس یازدهم در مدرسه پهلوی کاشان و به گفته خودش تحت تربیتی متمایل به غرب گذراند. سال دوازدهم را نیز در دارالفنون تهران به پایان رساند. ابتدا دو سال در دانشگاه تهران به تحصیل حقوق پرداخت و سپس به توصیه پدرش برای ادامه تحصیل راهی سوئیس شد. او لیسانس جامعه‌شناسی را از دانشگاه ژنو دریافت کرد و پس از دو سال اقامت در تهران، موفق به اخذ بورس تحصیلی در مقطع دکترا از دانشگاه سوربن فرانسه شد.

نراقی صاحب تالیفات و ترجمه های متعددی بود که از آن میان می شود به این موارد اشاره کرد؛ از کاخ شاه تا زندان اوین، پایان یک رویا: در نقد مارکسیسم، علوم اجتماعی و سیر تکوینی آن، آئین جوانمردی، مسائل و چشم اندازهای فرهنگ، مارکس و سایه‌هایش، اقبال ناممکن، آن حکایت‌ها: گفتگوی هرموز کی با احسان نراقی، آزادی: مجموعه مقالات و مصاحبه‌ها، آنچه خود داشت، غربت غرب، آزادی، حق و عدالت، طمع خام، اقبال ناممکن، در خشت خام، آن حکایت‌ها، در پی آن حکایت‌ها، نظری به تحقیقات اجتماعی در ایران و ...

نراقی که بر گردن فرهنگ این مرز و بوم دِین بسیاری دارد تاکنون دوبار نشان لژیون دونور را از روسای جمهور فرانسه "شارل دوگل" و "فرانسوا میتران" دریافت کرده. وی بعد از طی یک دوره بیماری در تاریخ ۱۲ آذر ۱۳۹۱ در تهران از دنیا رفت.

 

/ 0 نظر / 26 بازدید