من منچستر یونایتد را دوست دارم؛ حمامی از خون!

 

 

"مادر جان کندن دختر را دیده و از آن روز شوهرش را نفرین می‌کرده سر نماز صبح. چند ماه که گذشته و دختر به خواب مادر نیامده، مادر گور کوچک را باز کرده و سر را که دیگر گوشتی به آن نمانده بوده از جا درآورده و بعد از کلی استغفار تکه‌ای از استخوان جمجمه‌اش را به ضرب مِنقاش و اشک کنده، سایده و ریخته توی چایِ عموی جاهل نورچشمی و عمو تا دو ماه ذره‌ذره سرِ دخترش را خورده و آروغش را زده. چای که با این گرد سفید مزه‌ی چرب و سنگینی پیدا می‌کرده، کم‌کم هوش‌و‌حواس مادر بدبخت را از ترس پرانده که نکند با این گناه کبیره، معصیت دختر را دو برابر کند. پس آن‌قدر سر سجاده گریه کرده و بی‌اختیار اسم دخترش را صدا زده که کارش به دیوانه‌خانه کشیده..."

...

"دختر که از خاندان قاجار بوده و رویش نمی‌شده جلوِ رفقای روشنفکرش نقش شازده‌ی قجری بازی کند، سیگارهای ظریف می‌کشیده و مدام از رویاهای پاریسی‌اش می‌گفته و فحش می‌داده به سردبیری که چند ماه بعدتر آتش زده شد. دختر می‌گفته که امثال آن تندروهای ناسیونالیست پدرِ مملکت را درآورده‌اند و حتا یک‌بار فحش آب‌نکشیده‌ای داده به روزنامه‌نگار مربوطه و وقتی دیده که او آرام سیگاری آتش زده و فقط به او گفته که «ممنون دخترم»، خونش به جوش آمده – یادش رفته که آن‌قدر چپ شده که نباید شازده باشد – و جیغ زده که «می‌دهم پدرم چوب توی ماتحتت کند»، که سردبیری که چند ماه بعدترش آتش زده شد، با همان آرامش جواب داده که «آقاجانِ شازده فعلا چوب ملّیون رو از ماتحت مبارک بیرون بکشند، بقیه‌ش پیش‌کش» و کافه منفجر شده از خنده و دختر شرمگین آن‌قدر بهش زور آمده که بلند شده و رفته به مغازه‌ی لوکس‌فروشی پاریسی و از روی مُدل شال‌گردن مانکن فرنگی‌اش، شالی خریده سرخ‌رنگ که روی پالتوِ سیاهش بدجور جواب می‌داده..."

...

«من منچستر یونایتد را دوست دارم» رمان 212 صفحه‌ای یزدانی‌خرم روایتی غریب‌ و تودرتو دارد، رمانی با بیش از 100 شخصیت که از سال‌های میانی دهه‌ 80 شروع و در دهه‌ بیست و سی روایت می‌شود. خودِ یزدانی‌خرم درباره این رمان گفته: «"من منچستریونایتد را دوست دارم" اثری است در هجو زمان و جعل تاریخ.»

یزدانی‌خرم که متولد 1358 است، روزنامه‌نگاری و نقد ادبی را از هفده سالگی و با نشریات نه چندان مشهور دوره خود آغاز کرد. سپس با روزنامه‌های خرداد، فتح، همشهری، هم‌میهن، شرق – در دوره‌ی سردبیری محمد قوچانی -، اعتماد، کارگزاران، اعتماد ملی- در دوره سردبیری محمد قوچانی - و نیز هفته‌نامه‌های شهروند امروز – باز هم در دوران سردبیری محمد قوچانی - و ایران‌دخت و... همکاری کرده است.

در حال حاضر یزدانی‌خرم دبیر سرویس ادبیات ماه‌نامه‌های تجربه و مهرنامه و همین‌طور هفته‌نامه آسمان است. در کنار اینها او مسئول انتخاب داستان ایرانی نشر چشمه نیز هست.

او دو رمان منتشر کرده و رمان سوم‌اش با نام "خون" را نیز برای انتشار آماده می‌کند.

"من منچستر یونایتد را دوست دارم" را نشرچشمه منتشر کرده و قیمت آن 6 هزار تومان است.

  
نوشته‌ی : رضا فضل‌اله نژاد ; ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱٩