دغدغه‌‌ی این روزهای گرم؛ وارسیِ میزانِ تنگی لباس زن‌ها و چند نکته شرم‌آور دیگر

این روزها بیشترِ رسانه‌های نوشتاری و دیداری و شنیداریِ داخلی در محیط های مجازی و غیرمجازی! به شکل ویژه به طرح مبارزه [توجه داشته باشید؛ مبارزه] ی نیروی انتظامی با بدحجابی در سطح جامعه پرداخته‌اند. این‌که آیا اساسن "بدحجابی" موضوعی است که باید با آن "مبارزه" شود یا نه بماند، مساله این است که کجای دنیا [به غیر از کشورهای عقب‌مانده‌یِ جهان‌سومی] با یک پدیده فرهنگی برخورد غیرفرهنگی می‌کنند؟ شخصن آدمی هستم که درباره بعضی امور تقید دارم اما باید اعتراف کنم که واقعن راهی که انتخاب شده درست نیست.

واقعن هدف چیست؟ تربیت شهروندانِ دین‌دار و متشرع؟! خُب آیا ریختن توی خیابان و بگیر و ببند و بازداشت و اخذ تعهدنامه و جلب و زندان و این‌ها می‌تواند موجب تقویت روحیه دین‌داری در افراد جامعه شود؟ این یک اصل است که زور و اجبار و ممانعت به عمل آوردن، موجب تقویتِ تمایل انسان به رودررویی و مواجهه می‌شود. کدام پیامبر با گشت ارشاد به تبلیغ دین‌اَش پرداخته؟! کدام رسول الهی از اُمت‌اَش تعهدنامه گرفته که دیگر نبینم فلان جایت زده باشد بیرون؟ کدام بشیر الهی، زنِ یارو را توی خیابان از شوهرش جدا کرده به جرم این‌که لباس‌اَت تنگ است یا فلان جات دیده می‌شود. گیریم حرف تو دُرست، تو چرا نگاه می‌کنی؟ چه کسی تو را به این مسئولیت گمارده؟ [وَ چه مسئولیتی: وارسیِ میزانِ بیرون‌زدگی برآمدگی‌های زنان از زیر لباس‌های چسبان!] شرم‌آور است.

انگار متولیان جاهای دیگری اشتباهاتی داشته‌اند و حالا برای لاپوشانی آنها، با انواع و اقسام گشت‌های ارشاد و تبلیغ و ... می‌خواهند جبران مافات کنند. اگر قرار بوده ما جامعه‌ای دین‌دار داشته باشیم و حالا چیزی به غیر از آن را شاهدیم، خب عقلانی است که با رویکردی انتقادی به نحوه مدیریت‌مان در طول سال‌های گذشته نگاهی بیندازیم.

وَ یک سئوال؛ وقتی توی فرانسه و یا هر جای دیگر دنیا با افرادی که به حجاب روی آورده‌اند برخورد می‌شود [و البته که آن هم رفتاری به دور از تمدن است] چرا ما از پایمال شدن آزادی‌های فردی دَم می‌زنیم و فریاد وا انسانیتا!!! سر می‌دهیم، اما اینجا و در کشور خودمان، وقتی با یک دختر جوان که لباسِ نزدیک به سلیقه‌اش را برای پوشیدن انتخاب کرده به بدترین شکل ممکن برخورد می‌شود، کسی از آزادی‌های فردی حرفی نمی‌زند؟

برخورد دوگانه چیزی غیر از این است؟

  
نوشته‌ی : رضا فضل‌اله نژاد ; ساعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٥