جرم رسانه‌ای

همین چند روز پیش بود که مجلس محترم شورای اسلامی اعلام کرد که قرار است طرحی را مورد بررسی قرار دهد که بر اساس آن امکان نظارت بر وبلاگ‌ها، اس‌ام‌اس‌ها و خلاصه هر چیزِ نوشتنی در دنیای مجازی برای مسئولین ذیربط به شکل قانونی میسر باشد. تصویب این طرح دقیقا به این معناست که چنانچه حضراتِ مسئولین با مواردی روبه رو بشوند که مغایر قوانین – شما بخوانید مغایر با خواسته‌ها یا ناخوشایندشان – باشد می‌توانند با نویسنده به شکل کاملا قانونی! برخورد کرده و به جرم تخلف رسانه‌ای وی را محاکمه کنند.

در واقع تحقق ایده‌ی "شهروند – خبرنگار" است که موجب شده تا آقایان به فکر بیافتند تا به نوعی با این پدیده برخورد کنند. استدلال‌شان هم برای این کار این است که امروز با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی در دنیا این فرصت پیش آمده تا هر شهروند بتواند با توجه به بضاعت‌های خودش به کار خبری بپردازد؛ حال آن‌که گاهی اوقات تخلفاتی هم صورت می‌گیرد که باید با آنها برخورد شود.

به نظر می‌رسد این اقدام چیزی جز محدودسازی و ایجاد فضای امنیتی سنگین برای وبلاگ‌نویسان نخواهد داشت. اصولا پیدایی فضای مجازی برای بیان حرف‌هایی بوده که فضای رسمیِ رسانه‌ای – به هر دلیلی - پذیرای آن نیست. برای کنترل آن هم امکانات زیادی در اختیار مسئولین هست که هر از گاهی شاهد استفاده از این امکانات و ابزارها هم هستیم. حالا اما با رسمیت یافتن و قانونی شدن بهره‌گیری از این امکانات [شما بخوانید انواع اهرم زور و فشار] دیگر نمی‌شود خیلی به فضای مجازی و محیطی که قرار بود دنیایی آزاد برای اطلاع‌رسانی باشد تکیه و اعتماد کرد.

  
نوشته‌ی : رضا فضل‌اله نژاد ; ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۸/۱٤
برچسب‌ها : روزنوشت