دیدار خاتمی با آقای اشمیت

داود رشیدی در تماشاخانه ایرانشهر نمایش " آقای اشمیت کیه؟" را اجرا می‌کند که ظاهرا با استقبال خوب هنردوستان و بویژه اهالی تئاتر روبه رو شده.

البته قصد نوشتن درباره این نمایش را ندارم بلکه خبر حضور سید محمد خاتمی در خانه هنرمندان و تماشای این نمایش بود که کمی قِلقلکم داد. سید خوش سیما ضمن بازدید از خانه هنرمندان به تماشای تئاتر داود رشیدی نشسته و بعد از اتمام کار با دست‌اندرکاران‌اش گفتگو کرده. خاتمی گفته: "نمایش‌نامه این نمایش از آثار قابل توجه درام‌نویس معاصر «سباستین تیری» است که درصدد تبیین وضع انسان در عصر مدرن است و سعی دارد به بازنمایی مساله هویت و «سوژه بودن انسان» در عصر پست مدرن بپردازد، موضوعی که همواره در طول تاریخ مطالعات اجتماعی و فلسفی مورد توجه قرار گرفته". خاتمی چندی پیش هم به تماشای نمایش "درس" داریوش مهرجویی رفته بود. از استقبال و شور و هیجان مردم در موقع دیدار خاتمی نوشتن، عین توضیح واضحات است، اما اشاره به این موضوع که او احساسات مردم را به بهترین شکل ممکن پاسخ می‌دهد لازم است. 

بعضی وقت‌ها می‌شنویم که مثلا سارکوزی با کارلا برونی، یا بلر با زن‌اش و بیشتر از همه باراک اوباما با میشل اوباما، به دیدن فلان تئاتر در برادوی یا ... رفته‌اند. خبرهایی از تعطیلات آخر هفته‌ی اینها منتشر می‌شود که مثلا به فلان اُپرا سر زده‌اند و از نمایشگاه عکس و نقاشی بازدید کرده‌اند. مردان سیاست گاهی باید به فکر غذای روح هم باشند.

بعد از تحریر: بعضی وقت‌ها پیش خودم می‌گویم کاش هیچ وقت خاتمی عرصه سیاست را با حضور خودش مشعوف نمی‌کرد.

  
نوشته‌ی : رضا فضل‌اله نژاد ; ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٦/٢٧